Synod o synodzie. Kard. Grech spotkał się z przedstawicielem Archidiecezji Warszawskiej

Podczas wizyty w Watykanie, ks. Matteo Campagnaro, jedna z osób kontaktowych etapu diecezjalnego synodu w Archidiecezji Warszawskiej, złożył wizytę sekretarzowi generalnemu Synodu Biskupów kard. Mario Grechowi.

– Podczas spotkania z kardynałem zrelacjonowałem mu prace, jakie podjęliśmy w naszej diecezji w związku z etapem diecezjalnym synodu. Zaprosiłem go również do Warszawy – powiedział po spotkaniu ks. Campagnaro. – Kard Grech dziękował bardzo za naszą pracę i zachęcał, abyśmy dali się prowadzić Duchowi Świętemu – przekazał ks. Campagnaro.

– To spotkanie było interesujące i inspirujące dla naszej Archidiecezji – uważa sekretarz metropolity warszawskiego. – Kard Grech dopytywał jak rozpoczęliśmy prace synodalne w Warszawie, cieszył się wraz z nami z pierwszych zgłoszeń różnych grup i podkreślał, że ważne jest to, aby z zaproszeniem dotrzeć do wszystkich. Zwrócił też uwagę, jak ważne jest aby również kapłani, byli gotowi wejść na drogę synodalną “Ku Kościołowi synodalnemu” – relacjonował ks. Campagnaro.

Kard. Mario Grech od ponad roku jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów.
Wcześniej kierował maltańską diecezja Gozo, która jest jedną z najmniejszych na świecie. Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Malty uczestniczył III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów nt. rodziny w 2014 r. Papież Franciszek pogratulował mu wówczas wystąpienia. Uczestniczył też w XIV Zwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów poświęconemu rodzinie.

Przed rokiem, 28 listopada 2020 został kreowany kardynałem. Tuż po ogłoszeniu nominacji kard. Grech powiedział, że jest ona podkreśleniem znaczenia samego synodu i synodalnoścci. Pytany “Co to jest synodalność? często odpowiada, że to wspólna wędrówka, wysłuchanie całego ludu Bożego, a nie tylko nielicznych”.

W archidiecezji warszawskiej fazę diecezjalną synodu zainaugurowano 17 października a ks. Campagnaro jest jedną z trzech osób kontaktowych wyznaczonych przez kard. Kazimierza Nycza.

.