“Do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy”. List otwarty na rozpoczęcie synodu

Tzw. osoby kontaktowe z Archidiecezji Warszawskiej wystosowały list otwarty. Do udziału w diecezjalnym etapie synodu o synodalności Archidiecezja Warszawska zaprasza wszystkie środowiska

Do udziału w synodzie zaproszeni są wszyscy, bez wyjątku – podkreślają w Liście otwartym: ks. Matteo Campagnaro, Beata Chojnacka i Piotr Szular – osoby kontaktowe z Archidiecezji Warszawskiej. Zdecydowali się na wystosowanie listu otwartego, aby ich zaproszenie dotarło do jak największej liczby osób i środowisk, zarówno wierzących, jak i żyjących obecnie z dala od wspólnoty Kościoła.

W liście otwartym ks. Campagnaro, Chojnacka i Szular zachęcają do zaangażowania się w prace synodalne w parafiach i różnych środowiskach. “W Kościele, w społeczeństwie jesteśmy na tej samej drodze, idziemy ramię w ramię” – zwracają uwagę i dodają: “słuchanie jest pierwszym krokiem, aby “podążać razem”. A to – jak twierdzą – wymaga otwartego umysłu i serca, bez uprzedzeń. Zachęcają do wzajemnego słuchania, dzielenia się doświadczeniem i przeżywaniem wiary w Kościele.

Zapraszają też na otwarte spotkania synodalne, jakie będą organizowane na poziomie diecezjalnym. Pierwsze odbędzie się za miesiąc na temat “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”.

Osoby kontaktowe zachęcają też do odwiedzania strony internetowej synodu w archidiecezji. Pod adresem synod.mkw.pl zarówno można znaleźć informacje o tym jak włączyć się w prace synodu, ale też przekazać swój głos w formie tekstu, nagrania audio lub video. “Po autentycznym dialogu, odpowiedzcie na problemy przedstawione do konsultacji oraz te, które w waszym środowisku są ważne i aktualne” – zachęcają do refleksji i dzielenia się odpowiedziami na pytania synodalne.

O swojej roli i zadaniach sygnatariusze listu piszą: “Nasz biskup, kard. Kazimierz Nycz, poprosił nas, byśmy animowali proces synodalny i byli osobami kontaktowymi między nim a osobami, który zechcą włączyć się w prace synodalne“. I dodają, że można się do nich zwracać z różnymi pytaniami i wątpliwościami.

Synod Biskupów “Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, który potrwa do 2023 r. ma trzy etapy diecezjalny, kontynentalny i powszechny. W Archidiecezji Warszawskiej został zainaugurowany przez kard. Kazimierza Nycza 17 października 2021 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. W uroczystej liturgii uczestniczyli liczni księża i przedstawiciele wszystkich parafii Archidiecezji Warszawskiej.